Szkolne wydarzenia

Rok szkolny 2018/2019

Konkurs plastyczno-literacki

 

Drodzy Państwo,

 

Jesteśmy nauczycielami w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 282 w Warszawie. Nasza placówka mieści się w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Jana Bogdanowicza. W tym roku nasza szkoła obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia. W ramach obchodów organizujemy Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczny „Poznaję, uczę się, bawię…, czyli o moim pobycie w szkole przyszpitalnej/sanatoryjnej” dla uczniów szkół szpitalnych i sanatoryjnych. Naszym celem jest promocja szkolnictwa w zakładach leczniczych i prezentacja działalności i osiągnięć tego typu szkół.

 

Serdecznie zapraszamy Państwa uczniów do udziału w konkursie.

 

Regulamin konkursu

 

Święta Majowe

 

Dnia 26 i 27 kwietnia w naszej szkole odbyły się zajęcia poświęcone świętom majowym: Świętu Pracy,  Dniu  Flagi Rzeczypospolitej, Świętu Narodowemu Trzeciego Maja. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy.   Grupa dzieci  młodszych  zobaczyła teatrzyk kamishibai pt. Jadą dzieci drogą.   Następnie dzieci zostały zabrane w podróż Wisłą do Gdańska. Uczniowie poznali najważniejsze miejsca i miasta położone nad królową polskich rzek.  Zwieńczeniem zajęć była zabawa szrafami w barwach narodowych w rytm piosenki Rodziny dom i wykonanie  kotylionów z biało-czerwonych serduszek. W kolejnym dniu zajęć starsi uczniowie zobaczyli prezentację na temat Święta Pracy i Dnia Flagi. Następnie z pomocą nauczycieli dokonali interpretacji obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 Maja. Poznali  tło historyczne okresu, i osoby, które znajdują się na obrazie mistrza oraz  ich stosunek do Konstytucji 3 Maja. W części plastycznej zajęć uczniowie wykonali biało-czerwone kwiaty i odśpiewali pieśń patriotyczną Witaj, majowa jutrzenko

 

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki - Stanisław Moniuszko

 

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin wybitnego polskiego kompozytora, twórcy polskiej opery narodowej – Stanisława Moniuszki. 15 maja w ramach  obchodów Roku Moniuszkowskiego oraz Święta Polskiej Muzyki i Plastyki odbyły się w naszej szkole zajęcia poświęcone temu znakomitemu muzykowi. 

 

Dzieci poznały życiorys Moniuszki, obejrzały fragmenty jego najsłynniejszych oper – „Strasznego dworu” i „Halki”. O tym, że twórczość artysty może się podobać, świadczy zachowanie naszych uczniów, którzy świetnie się bawili słuchając jego utworów. Tańczyli z kolorową chustą, akompaniowali na instrumentach perkusyjnych do pieśni „Chochlik”, a w czasie słuchania jego najsłynniejszej pieśni – „Prząśniczka” – nawijali włóczkę na kłębki. Mali pacjenci z entuzjazmem rozwiązywali zagadki muzyczne i malowali portret artysty w stylu pop art. Inspiracją do prac plastycznych była zaprezentowana na filmie wystawa „Viva Moniuszko” z Teatru Wielkiego przełamująca schematyczne podejście do tego wybitnego polskiego kompozytora. 

 

Bajczytanki Pani Hanki

 

Bajczytanki Pani Hanki to seria wierszy skierowana do dzieci przedszkolnych i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Mieliśmy okazję wysłuchać wielu z nich 17 maja na spotkaniu z autorką Panią Hanną Niewiadomską. Spotkanie zostało przez autorkę nazwane „Zabawy z poezją” i takie właśnie było. Autorka opowiadała o tym, jak pisze wiersze i skąd czerpie pomysły.  Zachęcała dzieci do szukania rymów, kończenia już rozpoczętych wersów i zwrotek oraz tworzenia własnych wierszy. Chętnych do zabawy słowem nie brakowało. Na spotkanie przyszli pacjenci w różnym wieku, co stanowiło dla pani Hanny rodzaj wyzwania. Dobrze wybrane i ciekawie zinterpretowane przez autorkę wiersze cieszyły się zainteresowaniem uczestników niezależnie od wieku.

 

Dziękujemy!

 

Pan Kasdepke

 

„Bezu-Bezu i Spółka” to  najnowsza książka Grzegorz Kasdepke, która właśnie trafia do czytelnika.

 

25 kwietnia mogliśmy posłuchać jej fragmentów czytanych przez autora na spotkaniu z pacjentami szpitala. Według pisarza jest to propozycja nawet dla tych, którzy nie lubią czytać. Dlaczego? Jest zbiorem krótkich opowiadań. Nawiązuje do dzieciństwa pisarza i jego pierwszych lat w szkole, a więc do doświadczeń, które każdy samodzielny czytelnik ma już za sobą. Można zatem chociażby porównać, powspominać, a przy okazji nieźle się pośmiać. Co więcej, opowiadań nie trzeba czytać

w kolejności ustalonej przez autora.

 

O tej i wielu innych – a spod pióra pisarza wyszło już ponad pięćdziesiąt książek – opowiadał  z humorem pan Kasdepke czytelnikom. Cierpliwie odpowiadał też na liczne, najtrudniejsze nawet pytania.  Było ciekawie i zabawnie. Jak zawsze.

 

Światowy Dzień Misia

 

W towarzystwie licznie zgromadzonych misiów i nie mniej licznym ich wielbicieli przez dwa dni świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Bohaterem pierwszego dnia został miś senior

- Kubuś Puchatek, a następnego jego nieco młodszy kolega Miś Uszatek. Urządziliśmy konkurs wiedzy o Kubusiu, przypomnieliśmy inne znane misie, odgadywaliśmy zagadki, śpiewaliśmy, oglądaliśmy film. Zajęcia dotyczące Misia Uszatka poprowadziły nauczycielki z Wydziału Wspomagania Edukacji Biblioteki Pedagogicznej im. KEN w Warszawie. Dzieci słuchały opowieści o jednej z przygód  Misia, szukały Uszatka pod stertą liści, poznawały jego przyjaciół, rysowały. Na koniec wysłuchały też opowiadania czytanego z wykorzystaniem skrzynki kamishibai.

 

Wszystkie dzieci dostały misie. Z misiami nigdy nie jest nudno.

 

100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

 

Dziewiątego listopada 2018 roku w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W odświętnie udekorowanej sali konferencyjnej zebrali się uczniowie, ich opiekunowie oraz pani dyrektor szkoły szpitalnej wraz z nauczycielami.

 

Spotkanie rozpoczęło się od powitania wszystkich uczestników przez panią dyrektor Alicję Kott. Następnie o godzinie 11:11 został odśpiewany w sposób uroczysty i podniosły hymn naszej ojczyzny. Zrobiliśmy to w ramach akcji podjętej z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej Rekord dla Niepodległej. Tym samym nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiego świętowania Dnia dla Niepodległej. Uczniowie naszej szkoły, Michał i Bartek z oddziału alergologii recytowali wiersze o charakterze patriotycznym. Podczas wspólnego uczczenia tak ważnego dla Polski święta pacjenci obejrzeli inscenizację Niepodległa, którą przygotowali nauczyciele szkoły szpitalnej ubrani w uroczyste stroje. Dzieci i ich opiekunowie wzięli udział we wspólnych zabawach przy patriotycznych piosenkach, z wykorzystaniem  instrumentów perkusyjnych oraz specjalnie na tę okazję przygotowanych rekwizytów w barwach narodowych (papierowe serca, flagi, szarfy.) Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali upominki przekazane przez Instytut Pamięci Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

Polska to My

 

Nasza szkoła bierze udział w akcji, której patronuje Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Warszawski Program Edukacji Kulturalnej Polska to MY. Autoportret w 100-lecie Niepodległości. Ideą akcji jest pokazanie że Polska to przede wszystkim ludzie, to my, obywatele w różnym wieku. Tworzymy wspólnotę, która jest naszą siłą. Ze zdjęć autoportretów przekazanych przez szkoły i przedszkola do organizatorów akcji powstaną prezentacje slajdów, które będą pokazane na murach warszawskich domów lub na innych nośnikach w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości

Rozpoczęcie roku szkolnego

 

1 września zebraliśmy się w sali konferencyjnej. Wszystkich powitała pani dyrektor szkoły.  Następnie wysłuchaliśmy wierszy dotyczących nowego roku szkolnego. Odbył się quiz dotyczący szkolnego życia i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną przybliżającą miniony rok. Każdy mógł spróbować rozwiązać zagadki „Pani Izy”. Uczniowie akompaniowali wybranymi przez siebie instrumentami do piosenki „Dostał Jacek Elementarz”. Na zakończenie każde dziecko  dostało drobny upominek a pierwszoklasiści zostali obdarowani wyprawką szkolną.

 

Odpowiedzialne: Violetta Sobczak, Izabela Wojtaś, Monika Culepa, Anna Gajc